Home PORADNIK ZERO WASTE Zero waste dla początkujących

Zero waste dla początkujących

by Sylwia


Jak wprowadzać zero waste w swoje życie? – Rady dla początkujących

Osoby, które dowiedzą się o tym czym jest zero waste często podchodzą do tematu pełne entuzjazmu, ale czasami ciężko jest się im zdecydować od czego zacząć i jak wprowadzać tego typu zmiany w swoje życie.
zero waste zacznij

Dlatego poniżej znajdziecie 10 rad dla początkujących zerowasterów!


1. Zacznij od najprostszych zmian!

Najważniejszą kwestią jest zaczynanie od takich zmian, z którymi mamy najbardziej po drodze. Są setki sposobów na wprowadzanie bezodpadowych rozwiązań w swoje życie. Sprawdź jakie Ci odpowiadają, jakie będą najmniej inwazyjne i zacznij je wprowadz

2. Daj sobie czas!

Pamiętaj, że wprowadzanie zero waste to proces. U jednych będzie on trwał krócej, u innych dłużej, ale po prostu daj sobie czas bez wyrzutów sumienia, że jeszcze czegoś nie robisz.

3. Nie bądźmy idealni (nikt nie jest)

Pamiętaj, że żyjemy w świecie przepełnionym śmieciami, których nie da się uniknąć. Prędzej czy później nawet przy największych staraniach coś pójdzie nie po naszej myśli. Nie martw się takimi potknięciami i nie miej wyrzutów sumienia. 

4. Nie zmuszaj innych do zero waste 

Nie wszyscy muszą chcieć wprowadzać takie zmiany w swoim życiu. Myślę, że w najbliższym czasie napiszę wpis o tym jak przekonać bliskich do zero waste. Natomiast szybka rada: według mnie lepiej dla wszystkich (dla Was, dla bliskich i dla planety) pokazywać jak wprowadzać takie zmiany w swoje życie dając przykład, niż wymagać od innych żeby się dostosowali do tego co akurat Ty robisz.

To, że my jesteśmy gotowi na jakieś zmiany nie oznacza, że nasze otoczenie przyjmie je z entuzjazmem i od razu weźmie z nas przykład. Pamiętajmy też, że ludzie są różni, a co za tym idzie inne rzeczy są dla nich proste.

Mój mąż szybciej był gotowy na kompostowanie dżdżownicami niż na zmianę żelu pod prysznic na mydło w kostce – także to od czego zaczynamy jest bardzo indywidualną kwestią.

Zmuszanie innych wzbudzi w nich reakcję obronną, która wywoła efekt odwrotny do zamierzonego.

5. Wykorzystaj to co masz w domu.

Najbardziej ekologiczne jest korzystanie rzeczy, które posiadamy. Jeśli masz bidon, który spełnia swoją funkcję – korzystaj z niego. Jeśli masz w szafie torby na zakupy nie kupuj nowych. Masa odpadów jest wytwarzana właśnie w procesie produkcji, dlatego tak ważne jest ograniczanie zakupów i używanie rzeczy, które już mamy.

6. Nie kupuj masy zerowastowych gadżetów

Media społecznościowe są pełne pięknych rzeczy ułatwiających nam ograniczanie odpadów, ale najważniejsze pytanie, o którym powinniśmy pamiętać zawsze to – czy jest mi to potrzebne?

Bardzo dużo osób ma nawyk kupowania czegoś co im się spodoba. Wprowadzając zero waste musimy być czujni, żeby tego nawyku kupowania nie zamienić w nawyk kupowania zerowastowych gadżetów. Zawsze zastanów zanim coś kupisz, ale też sprawdź czy jesteś w stanie będąc w sklepie pomyśleć “ładne, ale ja tego nie potrzebuję”.

Pamiętaj też żeby zawsze kupując coś zastanowić się czy dana rzecz spełnia Twoje oczekiwania i odpowiada na Twoje potrzeby. Nie każdy potrzebuje stalowej słomki czy nawet kubka termicznego (mi bardzo długo nie był potrzebny).

7. Szukaj ludzi, którzy też wprowadzają takie zmiany

Możesz poszukać w swojej okolicy spotkań/ warsztatów albo zaangażować się w inicjatywy, które wpisują się w ideę zero waste. Polecam też obserwowanie osób związanych z zero waste w mediach społecznościowych.

Może w tej chwili nie jest to aż tak ważne, ale pamiętam, że kilka lat temu zanim poznałam zerowastową społeczność czułam się jak dziwak biegający z wielorazowymi woreczkami.

8. Nie bój się próbować nowych rozwiązań!

Często możemy się bardzo zdziwić i rozwiązanie, co do którego jesteśmy pewni, że w naszym przypadku nie zadziała staje się naszym ulubionym. Ja na przykład byłam pewna, że w moim przypadku korzystanie z maszynki na żyletki czy kubeczek menstruacyjny nie sprawdzą się u mnie, a jednak teraz nie wyobrażam sobie jak radziłam sobie bez nich.

9. Korzystajmy z doświadczenia naszych dziadków i rodziców 

Polska w czasach PRL-u była bardzo zero waste. To były czasy kiedy nic się nie marnowało i było bardzo dużo wielorazowych rozwiązań. Warto o tym pamiętać i korzystać, nie tylko z doświadczenia, ale też z gadżetów jakie zostały po tamtych czasach. Bardzo dużo tych rzeczy leży gdzieś na dnie szafek. Wystarczy zapytać, przypomnieć o nich i zacząć używać ich na nowo.

10. Planuj!

Starajmy się wszystko planować. Przed zakupami zróbmy listę, przygotujmy torby i pojemniki, które będą nam potrzebne. Jeśli wychodzimy z domu zastanówmy się co może nam się przydać, może warto dopakować wielorazowe sztućce, kubek na kawę albo pojemnik na jedzenie czy woreczek wielorazowy? Planowanie ograniczona naprawdę sporo odpadów, które gdzieś mogą nas po drodze zaskoczyć.

Czy dopisalibyście coś jeszcze do tej listy?

Wyzwanie Zero Waste

Instagram W drodze do Zero Waste

YouTube W drodze do Zero Waste

You may also like

Leave a Comment