Home POLSKIE STOWARZYSZENIE ZERO WASTE Rozwiązanie problemu zepsutych rzeczy?

Rozwiązanie problemu zepsutych rzeczy?

by Sylwia

Czy wiesz czym jest kawiarenka naprawcza?

Wbrew pozorom nie jest to miejsce, ale wydarzenie i to całkiem fajne wydarzenie integrujące lokalną społeczność. Podczas wydarzenia wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów i nauczyć się jak wykonać podstawowe naprawy w domu.

Po co funkcjonują takie kawiarenki?

Coraz częściej kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę uszkodzonego przedmiotu na nowy zamiast podjąć się naprawy.

Kawiarenka ma zwrócić uwagę na problem zbyt szybkiego i bezrefleksyjnego wyrzucania, często porządnych sprzętów, które mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Wydarzenie ma za zadanie uczyć uczestników przydatnych umiejętności.

Kawiarenki pokazują, że można i trzeba naprawiać. Nie tylko ze względu na oszczędność rzeczy, ale przede wszystkim oszczędność zasobów i ochronę środowiska.

Jak to się zaczęło?
W tej chwili na świecie są już tysiące takich inicjatyw, a wszystko zaczęło się w 2009 roku w Amsterdamie. Dwa lata później powstała organizacja Repair Cafe, która obecnie zrzesza ponad 1500 tego typu inicjatyw na całym świecie.

Jak było w Polsce?
Pierwsza była Repair Cafe Piła, która prężnie działa od 2016 roku. Bacznie śledziłam ich działania, bo pomysł spodobał mi się od początku i mocno mnie bolał fakt, że w Pile Repair Cafe jest, a w Warszawie jeszcze nie. Dlatego w marcu 2018 po roku działalności naszego Stowarzyszenia zdecydowaliśmy się wystartować z takim projektem (jeśli jeszcze nie wiecie jestem współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste). Zaraz po nas (w kwietniu 2018) ruszyła Repair Cafe Katowice, a kolejne inicjatywy posypały się dosyć szybko.

Nie wiem czy wiecie, ale żeby móc używać nazwy „Repair Cafe” należy zapłacić za licencje, a ponieważ w 2018 roku mój budżet wynosił dokładnie 0zł to o żadnej licencji mowy nie było. Tak właśnie powstała nazwa „Kawiarenka Naprawcza”. Pomimo tego, że w kolejnym roku mogliśmy sobie na taką licencję pozwolić, nie zdecydowaliśmy się na to zachowując nasz polski odpowiednik nazwy.

Kiedy będzie kolejne wydarzenie?

Nabliższa kawiarenka odbędzie się 7 marca w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie i będzie to istne święto naprawy.

Kawiarenki naszego Stowarzyszenia zawsze wyróżniały się rozmiarem. Zwykle są to nieduże spotkania w kameralnym gronie. Ja trochę zmieniłam formułę naszych wydarzeń, bo lubię wykorzystywać okazję do edukacji.

Tym razem na uczestników będzie czekało aż 9 stanowisk naprawy. Specjaliści pomogą z uszkodzoną elektroniką, naprawią drobne agd/rtv, komputery, biżuterię, ubrania, pokażą jak naprawić rower albo wyczyszczą buty.

Poza naprawami na wszystkich czeka pyszny poczęstunek przyprawiony poradami jak ograniczyć marnowanie żywności, bezpłatne warsztaty w czasie których nauczymy jak naprawiać przedmioty codziennego użytku, bardzo ciekawe spotkania, a nawet wystawa przepięknych zdjęć #nobeautyinplastic.

Jak zwykle będziemy częstować herbatą i kawą (przyjdźcie koniecznie z #własnymkubkiem) i opowiadać o bezodpadowym stylu życia.

Wszystko zupełnie bezpłatnie (sprzedawać będziemy jedynie ideę naprawiania) na prawie 600m2 przepięknej przestrzeni.

więcej informacji: https://www.facebook.com/events/598012114365979/

informacja o wystawie i spotkaniu autorskim: https://www.facebook.com/events/631735824333490/

Daj koniecznie znać jeśli planujesz pojawić się na najbliższej kawiarence!

You may also like

Leave a Comment