Home EkoOkres Przeciwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego

Przeciwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego

by Sylwia

Poniżej znajdziecie główne kwestie poruszane w czasie live’a w ramach akcji EkoOkres.

W czasie spotkania na żywo rozmawiałam z dr. Agnieszką Nalewczyńską ginekolożką na temat przeciwwskazań do stosowania kubeczka menstruacyjnego.

Zapis spotkania można obejrzeć TUTAJ

Czy to jest przeciwwskazanie do używania kubeczka menstruacyjnego?

 • Tyłozgięcie macicy

Nie jest to przeciwwskazanie do używania kubeczka menstruacyjnego o ile wie się, w jakiej pozycji znajduje się szyjka macicy w danym dniu krwawienia.

 • Spirala antykoncepcyjna

Niezależnie czy jest to spirala hormonalna, czy bez hormonów nie jest ona przeciwwskazaniem do stosowania kubeczka. Trzeba by się bardzo postarać, by wyciągnąć spiralę przy wyjmowaniu kubeczka z pochwy. Przy stosowaniu spirali, ale również w każdym innym przypadku należy pamiętać, by dobrze odessać kubeczek przy wyjmowaniu.

 • Endometrioza

Nie jest to przeciwwskazanie do stosowania kubeczka, chyba że nasz lekarz widzi przeciwwskazania w naszym indywidualnym przypadku.

 • Krążek antykoncepcyjny

Nie przeszkadza w stosowaniu kubeczka. W razie potrzeby krążek można podsunąć trochę wyżej w pochwie.

 • Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy
  W przypadku nadmiernie napiętych mięśni dna miednicy, należy skonsultować się z fizjoterapeutką uro-ginekologiczną. Silnie napięte mięśnie dna miednicy mogą utrudnić lub uniemożliwić aplikację kubeczka.

Nadżerka (teraz częściej mówi się o ektopii)

Warto sobie zadać trzy pytania:
1) czy występuje dyskomfort w czasie współżycia?
2) czy występuje krwawienie w czasie współżycia?
3) czy występują częste i nasilone infekcje?
 Jeśli nie, to nie ma przeciwwskazań do stosowania kubeczka menstruacyjnego.

 • Częste infekcje
  Jeśli zachowamy pełen standard higieniczny podczas korzystania z kubeczka, nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Jeśli jednak po cyklu, dwóch czy trzech ze stosowaniem kubeczka zauważa się jakieś nieprawidłowości (np. nasilone infekcje) należy odstawić kubeczek.
 • Problemy z pęcherzem i nietrzymaniem moczu
  Kubeczek raczej nie zaszkodzi w tym przypadku, ale warto wybrać bardziej miękki model, by nie uciskał na pęcherz.
 • Bardzo nisko położona szyjka macicy w trakcie menstruacji
  Jeżeli w trakcie menstruacji szyjka macicy znajduje się na tyle nisko, że nie jesteśmy w stanie zmieścić najkrótszego kubeczka, niestety stosowanie kubeczka nie jest dla nas.

Czy można z kimś dzielić pojemniczek do dezynfekcji kubeczka?

W idealnym świecie każdy powinien mieć swój kubeczek do dezynfekcji, ale w sytuacji mocno kryzysowej można użyć czyjegoś pojemniczka do dezynfekcji. Trzeba tylko pamiętać o dezynfekcji samego pustego kubeczka po użyciu przez inną osobę.

Co jeśli kubeczek przesuwa się do góry z czasem?

Jeżeli kubeczek przesuwa się do góry pochwy i sprawia trudność podczas wyjmowania, prawdopodobnie jest za niski. Aby uniknąć takiej sytuacji i niepotrzebnego stresu, należy prawidłowo dobrać kubeczek do naszej budowy.

Co zrobić, gdy odczuwa się suchość pochwy podczas aplikacji kubeczka?

Aplikacja kubeczka to nie jest najprzyjemniejsza sytuacja i nic dziwnego, że nasza pochwa nie jest intensywnie nawilżona jak na przykład podczas seksu. Można spróbować wkładać kubeczek z pomocą niewielkiej ilości lubrykantu lub kremu na bazie kwasu hialuronowego. Warto również przetestować inną pozycję aplikacji np. z jedną nogą uniesioną i opartą na toalecie.

Czy można używać kubeczka przy ćwiczeniach, które wzmacniają mięśnie dna miednicy?

Nie wykonujemy ćwiczeń stricte na mięśnie dna miednicy (np. ćwiczenia od fizjoterapeutki uro-ginekologicznej) z zaaplikowanym kubeczkiem. Za to możemy używać kubeczka podczas uprawiania sportów, które wzmacniają mięśnie dna miednicy np. pole dance.

Czy można sobie poważnie zaszkodzić, kupując źle dobrany kubeczek?

Raczej nie istnieje taka możliwość. W najgorszym przypadku można najeść się trochę strachu, gdy zbyt mały kubeczek podjedzie do góry pochwy i wystąpi problem z wyciągnięciem go. Z kolei zbyt duży kubeczek może nie zmieścić się w całości do pochwy, uwierać.

Czy przy kubeczku może pojawić się TSS?

TSS czyli zespół wstrząsu toksycznego może pojawić się przy stosowaniu kubeczka menstruacyjnego, ale prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest o wiele niższe niż w przypadku tamponów. Dbając o czystość kubeczka (wygotowanie przed i po miesiączce), dodatkowo zmniejszamy szansę na wystąpienie TSS.

Jak się przekonać do kubeczka?

Nic na siłę. Nie każda osoba musi używać kubeczka. Jeżeli nie czujemy się komfortowo z wkładaniem czegokolwiek go pochwy, mamy pochwicę, odczuwamy intensywny stres przy aplikacji, możliwe że kubeczek nie jest dla nas – w tym momencie lub w ogóle.

Jak długo można używać jednego kubeczka?

Teoretycznie kubeczek menstruacyjny nie ma terminu przydatności, ale zużywa się jak każda inna rzecz. Kubeczek należy wymienić na nowy, gdy zmieni on kształt lub zacznie przeciekać. W przypadku przeciekania warto poznać jego przyczynę np. zmiana stanu mięśni dna miednicy (potrzebna inna twardość kubeczka), zmiana ułożenia szyjki macicy.

Jaka jest polecana metoda zakładania kubeczka?

Przy metodzie „punch down” mamy największą kontrolę nad ułożeniem kubeczka, ale nie jest to jedyna metoda wkładania kubeczka i u każdej osoby może sprawdzić się coś innego. Metoda „punch down” polega na wciśnięciu jednej krawędzi kubeczka do środka (metoda pokazana na nagraniu w min. 53:26).

Co zrobić, gdy kubeczek się przebarwi?

Szczególnie jasne kubeczki mogą się przebarwić po pewnym czasie użytkowania. Wystarczy taki przebarwiony kubeczek wygotować w wodzie z łyżeczką nadwęglanu sodu.

You may also like

Leave a Comment