Home EkoOkres Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

by Sylwia

Poniżej znajdziecie główne kwestie poruszane w czasie wczorajszego live’a w ramach akcji EkoOkres.

W czasie spotkania na żywo rozmawiałam z Małgorzatą Jackowską-Poloch cupfitterką, producentką podpasek wielorazowych i właścicielką Drogerii Ekologicznej BetterLand.

Zapis spotkania można obejrzeć TUTAJ

Co to kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to pojemniczek, który wkładamy do pochwy i w którym zbiera się krew menstruacyjna. Różni się od tamponu tym, że nie wchłania krwi i przez to nie zmienia swojej objętości. Większość kubeczków jest wykonanych z sylikonu medycznego, więc nie zostawiają one w pochwie drobnych niteczek, jak może się zdarzyć w przypadku tamponów, ani nie reagują z krwią.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Pierwsze aplikacje kubeczka mogą być trudne. Pierwsze zakładania zaplanujmy sobie w domu w spokojnych warunkach. Kubeczek przy aplikacji można składać na różne sposoby i będąc w różnych pozycjach. W zależności od pozycji szyjka macicy się przemieszcza, dlatego pozycja prawidłowej i komfortowej aplikacji może się różnić w zależności od osoby.

Metody składania kubeczka:

  • w siódemkę (metoda pokazana na nagraniu spotkania w min. 8:08)
  • w literę „C” (metoda pokazana na nagraniu spotkania w min. 7:50)
  • w muszelkę (metoda pokazana na nagraniu spotkania w min. 6:20)

Przykładowe pozycje do zakładania kubeczka:

  • na stojąco
  • na siedząco
  • kucając
  • z jedną nogą opartą na toalecie
Czy kubeczek ma być zaaplikowany jak najwyżej?

W przeciwieństwie do tamponów kubeczek zakładamy jak najniżej, ale jednocześnie tak, żeby go nie czuć i żeby nie wystawał z pochwy.

Czy jeden kubeczek będzie zawsze pasował?

W różne dni może nam pasować inny kubeczek ze względu na położenie szyjki macicy w poszczególne dni miesiączki. Dodatkowo dany kubeczek może przestać nam pasować, gdy nasze mięśnie dna miednicy ulegną osłabieniu (np. po porodzie) lub wzmocnieniu (np. przez uprawianie sportu).

Skąd wie się, że kubeczek się otworzył?

Aby sprawdzić, czy kubeczek się otworzył, najlepiej przejechać palcem dookoła kubeczka umieszczonego w pochwie.

Co zrobić, jeśli kubeczek się nie otworzył?

W takiej sytuacji należy najpierw pociągnąć delikatnie za ogonek, poruszać nim góra-dół. Jeśli to nie pomoże, należy wyjąć kubeczek całkowicie i spróbować włożyć go ponownie w innej pozycji lub składając kubeczek w inny sposób.

Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?

Kucamy i wkładamy palec (najlepiej środkowy) do pochwy aż dosięgniemy szyjki macicy. Można ją rozpoznać po tym, że jest gładka, inna w dotyku niż reszta pochwy. Następnie mierzymy długość od czubka palca do miejsca na palcu, w którym zaczynało się wejście do pochwy. Ten wynik to właśnie wysokość szyjki macicy. Wysokość szyjki macicy najlepiej mierzyć przez pierwsze trzy dni krwawienia rano i wieczorem, ale obowiązkowo mierzymy drugiego dnia miesiączki. W trakcie miesiączki szyjka jest położona najniżej, więc pomiar w innej fazie cyklu nie będzie pomocny w doborze kubeczka menstruacyjnego.

Kiedy kubeczek jest źle dobrany?

Kubeczek jest źle dobrany, gdy przecieka, choć został dobrze zaaplikowany.

  • kubeczek jeśli nie stawia oporu przy wyciąganiu bez uprzedniego odessania à jest za mały
  • kubeczek uciska, ale jest otwarty w pochwie à jest za twardy
  • kubeczek uciska i jest nieotwarty à jest za twardy i za duży
  • kubeczek nie mieści się w całości do pochwy à jest za długi
  • kubeczek ucieka do góry pochwy i trudno go wyciągnąć à jest za krótki
  • kubeczek jest otworzony, ale spłaszczony à jest za miękki
Co się dzieje, gdy kubeczek jest za długi?

Szyjka macicy wchodzi do środka kubeczka i zabiera miejsce przeznaczone na zbieranie krwi w wyniku czego kubeczek przecieka, mimo że nie jest jeszcze pełen. Gdy kubeczek jest znacznie za długi, może w ogóle nie zmieścić się do pochwy w całości i wystawać.

Co się dzieje, gdy kubeczek jest za krótki?

Kubeczek porusza się w pochwie w czasie poruszania się i podsuwa się do góry. Krótki kubeczek, który podsunął się wysoko, ciężko jest wyciągnąć.

Co zrobić, by wyciągnąć krótki kubeczek, który podsunął się do góry?

Aby wyciągnąć taki kubeczek, należy zachować spokój lub opanować panikę. Łatwiej będzie wyciągnąć kubeczek w pozycji kucającej, ponieważ wtedy szyjka macicy znajduje się niżej. Pomocne mogą okazać się ciepły prysznic oraz praca naszych mięśni.

Czy kubeczek można włożyć do pochwy poza czasem krwawienia?

W przeciwieństwie do tamponów kubeczek można założyć profilaktycznie, na przykład gdy idziemy na basen i spodziewamy się, że może w tym czasie rozpocząć się u nas miesiączka. Kubeczek można również założyć przed miesiączką w celu przećwiczenia aplikacji, przetestowania różnych sposobów składania i wkładania kubeczka do pochwy.

Jakie kubeczki menstruacyjne są złe?

Nie ma dobrych i złych kubeczków (poza tymi z AliExpress). Są tylko dobrze i źle dobrane. Dobrze obrazuje to przypadek kubeczków z Rossmanna, czyli powszechnie dostępnej drogerii kosmetycznej. W drogerii dostępna jest mocno ograniczona liczba modeli kubeczków. Kupujemy jeden na przykład w promocji, sugerując się tylko tym, czy rodziłyśmy. Niestety ta informacja często okazuje się niewystarczająca do dobrania kubeczka. Po nieudanym podejściu zniechęcamy się do kubeczka, a tak naprawdę to nie sam kubeczek jest zły, a jego dobór.

Jak dobrać średnicę kubeczka?

Ciasność pochwy, która mogłaby zasugerować, jaką średnicę kubeczka wybrać, jest niestety kwestią subiektywną. Przy doborze średnicy kubeczka możemy kierować się kilkoma wskazówkami, ale nie dają nam one całkowitej pewności, że dobrze trafimy.

  • średnica 38-40 mm à osoby, które nie współżyją i mają mniej niż 25-30 lat
  • średnica 40-44 mm à osoby współżyjecie, po 30 roku życia nawet jeśli nie rodziły
  • średnica 45-47 mm ß kubeczki polecane osobom po porodzie waginalnym
Jak dobierać twardość kubeczka?
  • miękki – osoby przed rozpoczęciem seksu waginalnego (wyjątek stanowią osoby bardzo wysportowane i regularnie używające tamponów), osoby z hemoroidami
  • średniej sprężystości – osoby, które nie są pewne stanu swoich mięśni dna miednicy, ale raczej aktywne, wysportowane
  • twardy – osoby o bardzo mocnych mięśniach dna miednicy, osoby trenujące sporty wyczynowo
Jak dbać o kubeczek?

Kubeczek wygotowujemy przed i po okresie, co oznacza, że wkładamy kubeczek do garnka z wodą i gotujemy przez 3-5 minut od rozpoczęcia wrzenia wody. W trakcie miesiączki, gdy opróżniamy kubeczek, myjemy go pod bieżącą wodą i wkładamy z powrotem do pochwy. Jeśli czujemy opory przed myciem kubeczka samą wodą, używamy dedykowanych do tego płynów. Nie należy myć kubeczka mydłem, płynami do kąpieli, szamponami, płynami do mycia naczyń ani innymi płynami do tego nie przeznaczonymi.

Czy kubeczek Ziggy Cup będzie pasował do niskiej szyjki macicy?

Z założenia kubeczek Ziggy Cup służy do współżycia podczas miesiączki i raczej nie poleca się go do noszenia na co dzień. Sprawdzi się dla osób z niską szyjką macicy, ale trzeba mieć w pamięci jego pierwotne przeznaczenie. Najlepiej wyjmować ten kubeczek pod prysznicem, bo istnieje duża szansa, że podczas wyjmowania rozleje się krew.

Po co są dziurki w górnej części kubeczka?

Kubeczki mają dziurki, które pozwalają się kubeczkowi zassać w pochwie. Istnieją jednak modele które nie mają takich dziurek.

Czy mogę używać kubeczka, jeśli…?

Wszelkie niepewności związane z miesiączką, budową narządów płciowych czy mięśniami dna miednicy (obfite, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, zmiana koloru krwi, zaciśnięte mięśnie pochwy) należy konsultować ze specjalistą – ginekologiem/ginekolożką lub fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Czy wysokie osoby potrzebują wysokiego kubeczka?

To mit. Wielkość dobrego dla nas kubeczka menstruacyjnego nie zależy od wzrostu ani wagi. Aby dobrać kubeczek, należy przede wszystkim zmierzyć wysokość szyjki macicy.

Gdzie można znaleźć dodatkowe wskazówki?

Dodatkowe informacje można uzyskać w tym poradniku: https://www.drogeria-ekologiczna.pl/162_kubeczek-menstruacyjny-jak-wybrac-wlasciwy.html oraz na grupie na Facebooku Ekologiczna miesiączka.

You may also like

2 komentarze

BananowySorbet | Monika 6 sierpnia 2021 - 7:36 am

Rany dziękuję Ci za te wskazówki „kiedy kubeczek jest źle dobrany”. Wygląda na to, że dla mnie miękki facelle S jest za duży i za twardy. Eh…

Reply
Kubeczek menstruacyjny - plusy i minusy - bananowy sorbet blog 26 lutego 2022 - 10:22 am

[…] Ogólnie w moich rozterkach pomógł mi wpis Sylwi  […]

Reply

Leave a Comment