Home EkoOkres ABC wielorazowej menstruacji

ABC wielorazowej menstruacji

by Sylwia

W czasie akcji EkoOkres będziemy sporo mówić o kubeczkach menstruacyjnych, podpaskach wielorazowych i majtkach menstruacyjnych. Ze wzglédu na to, że nie wszyscy znają te rozwiązania – zacznijmy od podstaw.

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest wielorazowym środkiem higienicznym zastępującym jednorazowe podpaski i tampony. 

Jednak w odróżnieniu od nich nie wchłania on krwii miesięcznej, ale ją zbiera.

Szczególnie ważne przy używaniu kubeczka jest odpowiednie dobranie kubeczka do swoich potrzeb i budowy. Musimy wziąć pod uwagę stan naszych mięśni, wysokość szyjki macicy i obfitość miesiączek.

Kubeczek może być zrobiony z silikonu medycznego, TPE (tworzywa termoplastycznego) albo z kauczuku. 

Jeden kubeczek może nam służyć ok 10 lat. Jest to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala ogranicza ilość produkowanych przez nas odpadów i pozwala oszczędzać pieniądze.

Zaaplikowany kubeczek możemy nosić nawet 8-12 godzin (o ile nasze krwawienia nie są bardzo obfite). 

Podpaska wielorazowa działa dokładnie tak samo jak jej jednorazowy odpowiednik z tą różnicą, że zamiast wyrzucać je po użyciu – pierzemy.

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką ofertę podpasek. Są podpaski o różnych grubościach, zrobione z przeróżnych materiałów, a pranie ich jest o wiele mniej przerażające niż większości się wydaje 😉

Warto zaznaczyć, że na rynku jest naprawdę dużo opcji. Na rynku mamy dostępne dziesiątki kubeczków, które różnią się od siebie. Czasami są to spore różnice. Nie oznacza to, że jedne są złe, a inne dobre. Zawsze powtarzam, że nie ma złych kubeczków są tylko takie źle dobrane.

Nie oznacza to, że każda kobieta może z kubeczka korzystać. Istnieją przeciwwskazania i na ten temat będziemy mówić w czasie naszej akcji EkoOkres 10 marca o godz. 20.00.

Czym jest podpaska wielorazowa?

podpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe nie muszą być grube. Mało tego obecnie można kupić wielorazową podpaskę, która jest cieńsza od jednorazówki, a chłonie i nie przecieka 😉

Jeśli chodzi o komfort stosowania to warto zwrócić uwagę na materiał znajdujący się od strony ciała. Kiedy wybierzemy materiały naturalne (bawełna, bambus) będziemy czuły, æ podpaska jest mokra. Jeśli nie lubimy tego uczucia można wybrać materiały syntetyczne (polarek, coolmax), które niwelują ten efekt.

Podpaski pierzemy normalnie z resztą prania wystarczy je wcześniej opłukać lub namoczyć.

Majtki menstruacyjne?

majtki menstruacyjne Skrojone

Bielizna menstruacyjna są jednym z najnowszych wielorazowych produktów menstruacyjnych wchodzących na polski rynek. 

Najprościej mówiąc są to majtki, które w miejscu gdzie standardowo w czasie okresu mamy podpaskę posiadają wszyty panel chłonny, który tę podpaskę zastępuję. Majtki pierzemy podobnie jak podpaski wielorazowe.

Dlaczego warto?

Wielorazowe produkty menstruacyjne mają szereg zalet. Są one lepsze dla naszego zdrowia, środowiska, a w perspektywie czasu i portfela.

Bardziej eko

Dzięki zmianie jednorazówek na wielorazowe alternatywy ograniczamy ilość produkowanych przez nas śmieci. Może się wydawać, że nie jest to duża zmiana. Jednak w Europie odpady powstałe z jednorazowych podpasek i tamponów to około 590 000 ton rocznie. To ogromna ilość odpadów, których nie da się przetworzyć. Trafiają one najczęściej na wysypiska (87%) i do spalarni (13%).

Oznacza to, że gdyby co piąta osoba menstruująca w Europie zmieniła jednorazowe środki higieniczne na wielorazowe alternatywy udałoby się ograniczyć prawie 100 000 ton odpadów każdego roku.

Zdrowsze

Niewiele mówi się o tym co jest w jednorazowych podpaskach i tamponach. Niestety producenci nie muszą nam tego ujawniać. Dopóki nie powstaną regulacje nakładające na nich taki obowiązek w większości przypadków nie będziemy mieć pełnej informacji o produkcie, którego używamy w tak wrażliwych miejscach.

Zamiast mówić jasno o tym co sprzedają i jaki ma to wpływ na nasze ciała mówią o świeżości i kwiatowym zapachu (pomijając fakt, że substancje zapachowe w nich zawarte też nie mają najlepszego wpływu są na nasze zdrowie).

Dlatego przypominam, że drogeryjne produkty menstruacyjne nie są 'sterylnie czyste' jak sugerują nam producenci. Dużo czystszy jest wygotowany kubeczek albo wyprana wielorazowa podpaska czy majtki menstruacyjne.

Konwencjonalne podpaski są wykonane nawet w 90% z tworzywa sztucznego pochodzącego z ropy naftowej i mogą zawierać BPA i BPS, oraz dodatki petrochemiczne. Są to substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i powiązane z innymi chorobami.

Tańsze

Kubeczek menstruacyjny, komplet podpasek albo komplet bielizny menstruacyjnej to na pewno jednostkowo większy wydatek niż opakowanie podpasek albo tamponów. Jednak produktów wielorazowych możemy używać latami, więc w zależność od tego czego używamy i czego używaliśmy koszty powinny nam się zwrócić po kilku miesiącach.

Opcji bezodpadowej menstruacji jest sporo i naprawdę wydaje mi się, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Mam nadzieję, że udało mi się Was zachęcić do spróbowania.

You may also like

Leave a Comment